Nikon Imaging | Україна | Європа

Поради професіонала для зйомки найкращих дитячих портретів

Перш ніж оцінювати місце зйомки та світло, налаштовувати камеру та вибирати об’єктив, варто визначитися зі стратегією та підібрати підхід. Це справді важливі складові для отримання найкращих знімків своїх дітей, онуків, племінниць чи племінників.

Це одна з порад, які ми отримали від Тамари Лекі. Її майстерні портрети та фотографії повсякденного життя демонструють не лише професіоналізм фотографа, але й цілий набір психологічних стратегій. Тамарі постійно вдається закарбувати на фотографії настрій, моменти та вирази дитячих облич, що створюють незабутні знімки.

Ми поділимося з вами ще кількома порадами від Тамари.

Вік і очікування

Вік об’єкта зйомки визначає ваші можливості. «Коли я знімаю зовсім малих дітей – немовлят чи діточок від року до трьох – важливо постійно підтримувати їхню увагу,» – каже Тамара. «Я знаю, що їм нецікаво фотографуватися, тому я маю заволодіти їхньою увагою. І в мене є лише кілька мілісекунд, щоб зафіксувати потрібний вираз обличчя.» Щоб утримати увагу малюка та втримати його у вибраному місці, може бути потрібно перетворити всю фотосесію чи її частину на гру. Або можна створити потрібні декорації та привабити ними дитину, обережно помістити її на місце зйомки, намагаючись не налякати. «Я завжди продумую зйомку так, щоб мені не довелося знімати лише їхні потилиці. Для цього віку я не очікую багато від взаємодії з дитиною, я намагаюся швидко скористатися тими кількома моментами, що я маю.»   

Дітки від чотирьох до дев’яти років дуже люблять грати на публіку. «Вони активно позують, показують свої вміння, отже я маю встигнути зняти як ці ігрові образи, так і їхні справжні емоції.»

Дітям, яким уже виповнилося 12-13 років, стає важливо, як вони виглядають і яке враження справляють. «Вони думають, наскільки крутими, симпатичними чи модними вони вийшли на фотографії та чи виглядатиме цей знімок добре в Instagram. Тому я маю надати їм упевненості та постаратися зробити їх привабливими на фото, адже для них це зараз дуже важливо. Коли вони бачать, що я знімаю їх привабливо, вибираючи гарні пози та додаючи красиве освітлення, вони виглядають на фотографіях більш природно.»   

З підлітками Тамара вибирає правдивий підхід. «Кажуть вони це чи ні, але я даю їм знати, що в курсі про їхнє небажання фотографуватися.» Тамара каже, що вона на їхній стороні, установлює часові рамки в кілька годин і приступає до роботи, намагаючись уловити ледве помітні вирази та емоції. «Я маю лише секунду, щоб зафіксувати посмішку чи виразний погляд, а потім вони згадують, що не хочуть фотографуватися.» Тамара розмовляє з ними, але уникає очевидних питань, як-от про школу. Такі питання не працюють. «Для таких запитань у них є готові відповіді й вирази обличчя,» – каже Тамара. Тому вона вибирає нестандартний шлях і питає, наприклад, їхню думку щодо останніх законопроектів. Критерієм успіху для фотосесії з підлітком можна вважати кількість здивованих вигуків «Я й гадки не мав, що ви це знімаєте!», коли вони пізніше роздивляються знімки на дисплеї камери.

Тамара каже: «Коли ви дивитися на відео, як я фотографую дітей, може скластися враження, що я нічого не знімаю, але щоб вловити гарну емоцію мені насправді потрібна лише 1/200 чи 1/1000 секунди. Знімаючи, я не вибиваюсь із сил, бо знаю, що мені потрібно лише кілька митей, щоб отримати результат. Якщо мені вдалося зробити вісім-десять таких знімків – це вже добре.»

Обладнання

Тепер прийшов час подбати про обладнання. Коли у вас є самі мілісекунди, щоб упіймати вираз обличчя, і трохи більше часу, щоб закарбувати пози, без швидких об’єктивів і коротких значень витримки не обійтися. Вам також потрібно діяти швидко, тому дуже важливо добре знати своє обладнання. «Найгірше, що може трапитися, – це проґавити вдалий момент через те, що на камері неправильні настройки чи вона просто не готова,» – каже Тамара, для якої важливо зробити механіку процесу блискавичною.

Фактор довіри

Довіра об’єктів зйомки – це безперечно ключ до успіху професійного фотографа, але це також стосується і непрофесіоналів, що знімають свою сім’ю. «Найкращий спосіб почати фотосесію зі своїми дітьми чи племінниками – це сказати їм, що ви хочете зробити гарні знімки та просто розважитися.» – каже Тамара. «А потім скажіть їм, що успіх зйомки залежить саме від них. Це додасть їм упевненості.»

Підтримка контакту

Тамара часто знімає, тримаючи камеру подалі від себе, щоб не втрачати контакт зі своїми об’єктами зйомки. «Тримаючи велику чорну коробку перед обличчям, ви іноді втрачаєте контакт з об’єктом зйомки,» – каже вона. «Мені дуже зручно знімати, тримаючи камеру подалі від обличчя. Так я можу спілкуватися та фіксувати незвичні погляди й емоції. Іноді на фотографії об’єкт зйомки дивиться вбік, але насправді він дивиться на мене, поки я знімаю, тримаючи камеру на відстані.» Щоб знімати так, вона часто використовує ширококутні об’єктиви, наприклад 35 мм, або встановлює фокусну відстань об’єктива зі змінною фокусною відстанню на найбільше значення. «Ця техніка чудово працює з об’єктивом із фокусною відстанню 24–70 мм,» – каже Тамара.

Фокус на виразності

«Щоразу, коли я збираюся зробити знімок, я дивлюся крізь видошукач і думаю, що можна прибрати з кадру,» – каже Тамара. «Що більше я можу прибрати, то виразнішим буде мій об’єкт зйомки, тому що глядачі зазвичай концентруються на найважливіших речах. Усе інше, що може відволікати, потрібно прибрати. Мова йде не лише про прибирання зайвих предметів із фону для створення більш виразного зображення (про це багато хто знає), важливо також прибрати з кадру все, що може відволікати глядача від найголовнішого. Щоб зробити кадр чистішим, може знадобитися фізично прибрати якісь речі, чи повністю змінити кут, чи навіть додати світло, якщо наявне освітлення недостатньо яскраве. Чистий від зайвих речей кадр створює зовсім інше, виразніше зображення, що має більший вплив на глядача.»

Повна готовність

Коли фотографуєш дітей, жодної підготовки до зйомки не буде. Не втрачайте ані секунди. «Я часто бачу, як фотографи або батьки, що хочуть сфотографувати своїх дітей, спершу спілкуються з ними, діти реагують, сміються, але ніхто при цьому не знімає. Вони забувають, що головне в цій справі – робити фотографії. Кожна фотосесія починається в повній готовності.»

Тамара каже, що з одними дітьми вона отримує найкращі знімки на самому початку, з іншими – ближче до кінця фотосесії. Але вона ніколи не знає, як буде в цей раз. Тому вона завжди готова знімати.

Компонування

Не втрачайте знімок, якщо композиція не ідеальна. «Іноді композиція знімка залишає бажати кращого,» – каже Тамара, –«але я знаю, що об’єкт знято чітко й різко, тому можу пізніше перекомпонувати зображення, щоб отримати бажаний результат.» Це одна з причин, чому їй так подобається роздільна здатність моделей D800 і D4, адже навіть після обтинання завжди можна отримати чудову фотографію. Простору достатньо, щоб створити потрібну композицію.

Об’єктиви

«Найгірше, якщо потрібно відступити назад, тому що маєш довгий об’єктив, і через це повністю втратити контроль над об’єктом зйомки. З 35-міліметровим об’єктивом я можу знімати зблизька й навіть вибирати невелику глибину різкості, якщо мені потрібно відокремити об’єкт зйомки від фону.»

Отже близькість означає контроль? «Дітям доводиться звертати на мене увагу, тому що я близько,» – каже Тамара, – «а мені потрібно бути близько, щоб контролювати ситуацію. Я втрачаю контакт, коли ховаюся за довгим об’єктивом і відходжу далеко. Правильно вибраний об’єктив дає мені змогу бути буквально на відстані простягнутої руки, завдяки чому я можу спрямувати дитину в кадр, якщо вона вийшла з нього, що особливо актуально з найменшими та немовлятами. Іноді доводиться закочувати їх назад у кадр.»