Nikon Imaging | Україна | Європа

Боке для початківців

Назва "боке" походить від японського слова ボケ, що означає "розмиття" або "імла". Також використовується термін "боке-адзі", що означає "ефект розмитості".

На будь-якому веб-сайті або форумі про фотозйомку ви знайдете безліч похвал чудовому ефекту боке, який можна отримати за допомогою світлосильних об’єктивів. Ефект боке характеризують захопленими епітетами: плавний, шовковистий, неймовірний, фантастичний, чудовий, милий, бездоганний… але що ж таке боке?

Боке можна визначити як "ефект м’якого розфокусованого тла, що досягається зйомкою об’єкта за допомогою світлосильного об’єктива з якнайширшою діафрагмою". Простими словами, боке – це естетично приємне розфокусоване розмиття на знімку.

Хоча боке фактично є характеристикою знімка, розмір та форму видимого боке визначає об’єктив, що використовується під час зйомки. Зазвичай боке відображається яскравими плямами й залежить від форми пелюсток діафрагми об’єктива. Об’єктиви із заокругленими пелюстками забезпечують округліше, м’якше розфокусоване виділення. Якщо знімати об’єктивами з більш шестикутною по формі діафрагмою, виділення на знімку також будуть шестикутні.

Як досягти ефекту боке на зображеннях

Щоб досягти ефекту боке на зображенні, потрібно використовувати світлосильний об’єктив – і що вищий цей показник, то краще. Для боке слід використовувати об’єктиви з діафрагмою принаймні f/2,8, а в ідеалі навіть f/2, f/1,8 або f/1,4. Багато фотографів люблять використовувати для ефекту боке світлосильні об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню.

Для досягнення ефекту потрібно знімати з широко відкритим об’єктивом, тому найкраще використовувати режими пріоритету діафрагми або ручний. Ручний режим дає змогу встановити значення як діафрагми, так і витримки. У режимі пріоритету діафрагми можна вибрати діафрагмове число (діафрагму), а фотокамера автоматично вибере відповідну витримку для експозиції. Можна також використати режим гнучкої програми, щоб вибирати найрізноманітніші комбінації значень витримки та діафрагми.

Не переживайте, якщо у вас немає дуже світлосильного об’єктива. Збільшивши відстань між тлом і об’єктом зйомки, можна забезпечити ефект боке на зображеннях, знятих із меншими значеннями діафрагми.

Щоб підвищити шанси отримання ефекту боке на знімках, спробуйте збільшити відстань між тлом і об’єктом зйомки. Це можна зробити, зменшивши відстань між фотокамерою та об’єктом. Що менша глибина різкості або більша відстань від тла, то більш розфокусованим буде задній план. Також виразніший ефект боке помітний на виділеннях на задньому плані. У разі використання заднього підсвічування, бокового світла або світла у волоссі ефект боке ще більше тішитиме око.

Боке ідеально пасує для портретної зйомки. Зокрема, цей ефект дуже прикрашає портрети великим планом. Також ефект боке часто використовують для знімків великим планом і макрознімків квітів та інших природних об’єктів. А скупчення святкових ліхтариків або інших блискучих предметів на спеціально розфокусованих знімках перетворюються на розмиті сяючі кулі.

Боке може додати м’якості знімкам із яскравим освітленням. За допомогою цієї техніки можна вдало відокремити об’єкт від тла, водночас приховавши не особливо фотогенічні декорації. Завдяки розсіяному розмиттю боке дає змогу виділити об’єкт зйомки, а не відволікати увагу від нього.

Статтю й зображення надали Джоді Доул, Крістіна Куртцке, Ліндсі Сільверман і Пол Ван Аллен.