Nikon Imaging | Україна | Європа

Що таке блакитна година

ЗЙОМКА ПІД ЧАС БЛАКИТНОЇ ГОДИНИ

Термін "блакитна година" походить від іспанського терміна "La hora azul" (або те саме французькою мовою – L'Heure Bleue). Це час перед сходом сонця або відразу після його заходу. Блакитна година дуже відома романтичними асоціаціями та приголомшливою якістю зображення, яку можна отримати в драматичних сюжетах у кіно та під час фотозйомки.

Nikon D7000, f/29, 30 с, ISO 100, AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II

ЩО ТАКЕ БЛАКИТНА ГОДИНА

Це момент, коли на небі домінує глибокий блакитний відтінок, а світло досить м’яке, щоб підкреслити більшість темних ділянок на знімку без додаткового джерела світла. Це пов’язано з Релеївським розсіюванням – процесом розсіювання світла частинками, меншими за довжину хвилі видимого світла. Це той самий процес, що робить небо блакитним.

Коли сонце досягає шести градусів нижче горизонту, його світло більше не падає на землю, але воно освітлює верхню атмосферу. Це явище називається "громадські сутінки". Протягом цього періоду червоне світло, хвиля якого довша за хвилю блакитного світла, проходить через атмосферу в космос, а блакитне світло розсіюється.

Уранці блакитна година починається відразу перед золотою годиною на початку громадських сутінків, тобто приблизно за 30 хвилин до сходу сонця. Увечері це відбувається в кінці періоду громадських сутінків, одразу після золотої години, і починається приблизно через 10–15 хвилин після заходу сонця.

ПОПУЛЯРНІ ОБ’ЄКТИ ДЛЯ ЗЙОМКИ

Зйомка під час блакитної години – це простий для опанування жанр, оскільки зазвичай вам не заважає різке освітлення або тіні на знімках. Пейзажі, міські пейзажі та портрети – це дуже вдалі жанри зйомки в блакитну годину, оскільки м’яке затемнене світло створює вишуканий настрій на знімках.

ПОСІБНИК ЗІ ЗЙОМКИ ПІД ЧАС БЛАКИТНОЇ ГОДИНИ

Якщо ви тільки починаєте знімати в блакитну годину, ці поради допоможуть вам.

• Оскільки блакитна година залежить від географічного розташування, не забудьте перевірити місцевий час сходу та заходу сонця.
• Плануйте зйомку заздалегідь, щоб вчасно бути на місці. Не забувайте, що вам знадобиться деякий час, щоб налаштувати обладнання.
• Установіть фотокамеру на штатив, щоб стабілізувати зображення та створити композицію з горизонтом на тлі.
• Виберіть якомога менше значення ISO, щоб уникнути зернистості та шуму на зображеннях.
• Під час блакитної години використовуйте довшу витримку, щоб забезпечити правильну експозицію зображень. Знімайте в режимі з пріоритетом витримки або в ручному режимі, оскільки так ви можете вручну вибирати витримку.
• Щоб отримати різке зображення, використовуйте дистанційний спуск або ввімкніть таймер фотокамери. Іноді натискання кнопки спуску затвора може спричинити ненавмисне тремтіння фотокамери, через що знімок буде розмитим.
• Зробіть кілька тестових знімків і завжди перевіряйте гістограму, щоб на знімках не було зайвих виділених ділянок або непотрібних тіней.

Якщо ви використовуєте цифрову дзеркальну фотокамеру, спробуйте знімати в режимі розширеного динамічного діапазону (HDR). Зображення HDR складається з багатьох знімків, зроблених на різних рівнях експозиції, які потім змішуються разом під час додаткової обробки після зйомки. Деякі цифрові дзеркальні фотокамери Nikon знімають у режимі HDR за замовчуванням. Такі фотокамери знімають сцену з кількох експозицій, а потім комбінують їх, щоб зробити знімок HDR.